top of page

Yetişkinler için Uyku Koçluğu

 
YETİŞKİNLER İÇİN UYKU KOÇLUĞU NEDİR?

Yetişkinler için uyku koçluğunu, uyku ile ilgili sorun yaşayan yetişkin kişilerin uyku hedeflerine ulaşmasına yardımcı olduğumuz bir işbirliği süreci olarak tanımlayabiliriz.  Uyku problemleri, dünya nüfusunun neredeyse yüzde 45'inin yaşam kalitesini ve sağlığını tehdit ediyor. Uyku koçu olarak kişinin uyku ile ilgili yaşadığı sorunları bütünsel bir açıdan ele alarak –

  • yaşam tarzları,

  • beslenme alışkanlıkları,

  • çevresel faktörler,

  • stres ile olan ilişkileri ve

  • medikal sebepler gibi  

uyku hijyenini sağlamak ve kişinin uyku ile olan ilişkisini yeniden düzenlemek için onlarla beraber çalışıyoruz. Uyku hedeflerine ulaşmak için gerekli adımları attıktan sonra sağlıklı uyku düzenini nasıl koruyacaklarına ilişkin kişiye özel bir plan ve destek sunuyoruz.

İyi ve kaliteli uykunun yolu, genellikle yaşam tarzını düzenlemek ve sağlıksız seçimlerimizi değiştirmekten geçiyor. Uykusuzluğun genellikle tek bir sebebi olmuyor, birçok alışkanlığın, eylemlerin sonucu olarak ortaya çıkıyor ki en zoru da alışkanlıkları değiştirmek olarak karşımıza çıkıyor. .İşte bu süreçte sizinle beraber çalışarak alışkanlıklarınızdan özgürleşmenize yönelik size özel planlar hazırlayıp tüm süreçte destek veriyoruz.

Önemli not: Uyku bozuklukları fiziksel ya da zihinsel bir sağlık sorunu ile ilişkili ise öncelikle alanında uzman bir doktorla görüşerek uykusuzluğa neden olan sağlık probleminin giderilmesi gerekir. Bu gibi durumlardan şüphe halinde, hiçbir şekilde medikal bir tavsiye ya da teşhis yapmadan uyku konusunda uzman doktor ve merkezlere yönlendirme yapmaktayız.

KİMLER FAYDALANABİLİR? 

 

Programa katılım için bir ön koşul yoktur. Uyku ile ilgili sorun yaşayan, uyku ile ilgili ilişkisini değiştirmek ve sağlıklı bir uyku düzeni geliştirmek isteyen herkes katılabilir.

UYKU KOÇLUĞU SÜRECİ NASIL İŞLER? 

 

1. Öncelikle danışanın mevcut uyku sorunlarını, ihtiyaçlarını ve taleplerini değerlendirmek üzere bir öngörüşme yapılır. Bu öngörüşme ile ilişkinin kapsamı tanımlanır ve danışana koçluk hizmeti hakkında detaylı bilgi sağlanır.

2. Birebir yapılacak koçluk seansları öncesinde danışan ile kapsamlı bir değerlendirme anketi paylaşılır ve danışanın bu anketi titizlikle cevaplandırması talep edilir.

 

3. Anketin cevaplanması ile beraber, uyku koçu gerekli değerlendirmeleri yaparak ön çalışmasını tamamlar ve ardından anket cevapları, danışanın belirlediği hedefler ve yaptığı değerlendirmeler bazında ilk koçluk seansı gerçekleştirilir. Uyku sorununa yönelik bütüncül açıdan tüm etmenler değerlendirildiği için ilk seans en uzun ve kapsamlı seans olup ihtiyaç halinde 2 farklı bireysel oturum olarak düzenlenebilir.

 

4.Yapılan değerlendirme seansı / seansları sonrasında kişiye özel bir plan hazırlanır ve bir sonraki seansta danışan ile paylaşılarak uyku hedefleri ve aksiyon adımları üzerinde el sıkışılır.

 

5.Sonraki seanslar boyunca aksiyon adımlarını uygulama, alışkanlıkları ve seçimleri yönetme konusunda danışan ile – danışan hedeflerine ulaşana kadar- beraber çalışılarak destek verilir. Bu destek süreci kapsamında ihtiyaç halinde belirlenen aksiyonları yeniden düzenleme, yeni hedefler ekleme, uyku ortamını kontrol etme ve düzenleme gibi ek faaliyetler söz konusu olabilir.  

Önemli Noktalar:

  • Koçluk seansları, zamanın beraberce belirlendiği ortalama 1-1,5 saat süren görüşmelerdir. Bir koçluk ortaklığının toplam süresi, bireyin ihtiyaçlarına ve tercihlerine bağlı olarak değişir. 

  • Verimli bir uyku koçluğu süreci için minimum 4 seanslık bir işbirliği süreci tavsiye edilmektedir.

bottom of page