top of page
Runner From Above

Mindfulness ile Spor  Performansını Artırma-"MSPE"

MSPE PROGRAMI NEDİR?

MSPE, mindfulness- bilinçli farkındalık temel alınarak hazırlanmış uluslararası bir programdır. Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) ve Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT) programlarının birleştirilip uyarlanması ile sporcu ve antrenörler için özel olarak hazırlanmıştır. Amerika’da Dr. Keith Kaufman, Dr. Carol Glass ve Dr. Timothy Pineau tarafından oluşturulan MSPE programının sportif performansı yükseltip desteklediğine dair pek çok araştırma yer almaktadır.

MSPE, profesyonel olsun olmasın tüm seviyelerdeki sporculara ve antrenörlere yönelik olarak hazırlanmış ve tüm spor dalları için uyarlanabilir bir programdır. Hatta sporun yanı sıra performansın kritik öneme sahip olduğu dans, bale, müzik, tiyatro, vb sahne performansı alanlarında da etkili olmaktadır.

Sporda en yüksek performansa ulaşmak için fiziksel kondisyon ve sportif becerilerin tek başına yeterli olmaması, zihin egzersizi ve zihinsel yeteneklerin performans açısından öncelikli bir ihtiyaç olması, bu programın oluşturulmasındaki ana motivasyon olmuştur.

Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) sporda uygulanmak için ideal ve etkin bir yöntem olarak görülmektedir. Bilinçli Farkındalık ile sporcuların motivasyonunu arttırmak, stres ile en etkin şekilde baş etmelerini sağlamak ve özellikle müsabaka sırasında duygu durum düzenleme yetisini kazandırmak, sporcunun duygusal esneklik ve dayanıklılığını güçlendirmek, dengeli bilişsel değerlendirmelerde bulunmalarına katkı sağlamak, takımdaki dayanışmayı ve ilişkileri de güçlendirerek kolektif bir takım bilinci oluşmasını desteklemek ve en yüksek performans seviyelerine ulaşmak için ihtiyaç duyulan zihin durumuna sahip olmak şeklinde pek çok etki ve katkısı bulunmaktadır.

Mindfulness kişiyi “Akış Hali” olarak bilinen -her şeyin akıp gittiği ve mükemmel bir uyumda olduğu- bir duruma götürür. Sanki o sportif aktiviteyi hiçbir efor sarfetme gerekmeden yapabiliyormuş gibi hissedilen o ana “Mindfulness” ile ulaşılabilir.

PROGRAM SÜRESİ:

MSPE sistematik ve yapılandırılmış bir program olup grup çalışması veya bireysel olarak uygulanabilir. Her hafta 2 saatlik birer oturum olmak üzere toplam 6 adet oturumdan oluşur.

Genişletilmiş versiyonda program süresi 8 hafta olarak revize edilmiştir.

KİMLER BU PROGRAMA KATILABİLİR ?

Programa katılım için bir ön koşul yoktur. Her seviyede sporcu ve antrenörü kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Ayrıca performansın kritik öneme sahip olduğu dans, bale, müzik, tiyatro, vb sahne performansı gibi alanlar için de katılım olabilir.

Motivasyonunu arttırmak, stres ile en etkin şekilde baş edebilmek ve özellikle müsabaka sırasında duygu durum düzenlemesi yapabilmek, duygusal esneklik ve dayanıklılığını güçlendirmek, takım içinde etkin iletişim kurmak ve bu şekilde ilgi/spor alanında en yüksek performans seviyesine ulaşmak isteyen herkes için uygundur.

DÜNYADA SPOR ALANINDA MINDFULNESS UYGULAMALARI NELERDİR?

Mindfulness (Bilinçli Farkındalık), sporda uygulanmak için ideal ve etkin bir yöntem olarak görülmekte ve tüm dünyada pek çok farklı spor dalında uygulanmaktadır.  NBA’de 1990’lı yıllarda efsane koç Phil Jackson, Chicago Bulls ve Los Angeles Lakers basketbol takımlarında mindfulness egzersiz ve uygulamalarına öncelikli yer verdi.  Michael Jordon, Kobe Bryant, Lebron James, Kevin Love gibi birçok basketbol oyuncusu mindfulness’ı hayatlarına dahil etmiş isimler..

Ünlü tenisçi Novak Djokovic de gündelik mindfulness egzersizlerinin fiziksel ve kort antremanları kadar önemli olduğunun altını her fırsatta çiziyor ve bilinçli farkındalık yaklaşımının performansına olan etkisini farklı mecralarda aktarıyor.

Futbol camiasında ise Alman Milli Futbol Takımı 2004’ten beri yoga ve meditasyon eğitmeni ile çalışıyorken, Chelsea ve AC Milan futbol klüplerinde oyuncuların meditatif farkındalığa ulaşıp duygusal dayanıklılığı arttırmaya yönelik egzersiz yapabilecekleri “meditasyon odaları”  (mind room) kullanılıyor.

Dünyaca ünlü rugby oyuncusu Jonny Wilkinson da baskının yoğun olduğu ve sakinleşmek için derine inmesi gereken önemli anlarda bilinçli farkındalığı kullanıyor.

MSPE PROGRAMI NASIL UYGULANIR?

MSPE programında her haftanın belirli bir teması vardır. İlk oturumlar mindfulness temel pratikleri ve anlayışı üzerinde kurgulanmış olup seçilen performans/spor alanına özel pratikleri de içerecek şekilde kademeli olarak ilerlemektedir.

Her oturumda o hafta için belirlenmiş tema kapsamında paylaşımlar, mindfulness egzersizleri ve meditasyonlar uygulanır. Her oturumda mindfulness öğreti, pratik ve uygulamaları kademeli olarak sunulur ve deneyimlenir.

Ayrıca, katılımcılara program el kitapçığı ile beraber meditasyon ve farkındalık uygulamalarını içeren ses kayıtları verilir. Katılımcılardan kendilerine sunulan ses kayıtları ile beraber her gün pratik yapmaları konusunda iş birliği talep edilir.

PROGRAM BAŞLIKLARI:

1. HAFTA –  Mindfulness'ı Keşfetmek

2. HAFTA – Dikkat Kasını Güçlendirmek

3. HAFTA – Bedende Olmak

4. HAFTA – Olan ile Kalabilmek

5. HAFTA – Farkındalıklı Bir Sporcu Olabilmek

6. HAFTA – Mindfulness ile Yeni bir Başlangıç

Genişletilmiş versiyonda; 2 adet ek oturum daha yer almaktadır ki bu oturumların temaları Performans Dukkha'sı ve Kalbin Gücü'dür. 

PROGRAMA KATILIM SONRASI BELGE VERİLİYOR MU? 

MSPE programını tamamlayan katılımcılar MSPE katılım belgesi almaya hak kazanacaklardır.

TANITIM VİDEOSU

 

bottom of page